test2

Jak vybrat kotel do domu? Individuálně!

Chystáte se investovat do nového kotle, ale možností je tolik! Je důležité vědět, jaké faktory ovlivňují výběr kotle a druhu paliva, jaké provedení se pro vás hodí a jak to vyjde finančně.

 

Na co brát ohled při výběru kotle?

Každý dům je originál nejen zvnějšku, ale i svým konstrukčním provedením. Mezi rozhodující faktory patří přípojka na hranici pozemku, velikost domu, způsob zateplení a energetický štítek domu.

 

Přípojka

Zde záleží především na tom, zda máte přípojku na plyn. Pokud ne, můžete topit elektřinou nebo pevnými palivy.

 

Izolace domu

Kromě objemu, který se chystáte vytápět rozhoduje také zateplení.

Pěnový polystyren není propustný- dům se rychle vytopí ale vzduch necirkuluje, s děrovaným polystyrenem dům dýchá

Fenolická pěna je drahá, ale dobře izoluje teplo

Vakuová izolace je tenká a efektivní - vakuum nepropouští chlad

Minerální vata propouští vodní páru a dokáže vydržet až 1000°C

Důležité je, aby dům dýchal. U pěnového polystyrenu je třeba topit opatrně a hodně větrat. Totéž platí u fenolické pěny. Vakuová izolace a minerální vata jsou propustné. Kvalitně vybraná a namontovaná izolace sníží až o ⅓ náklady na topení.

 

A jaký vliv má velikost domu?

• Odráží se na pořizovací ceně izolace, která je základem efektivního vytápění

• Dále záleží na interiéru domu- velké prostory je nákladnější vytopit. Pokud má dům více pokojů, stačí vytápět jen používané.

 

Energetický štítek domu

Energeticky štítek domu počítá roční náklady, shrnuje tepelněizolační vlastnosti budovy v oblasti střechy, dveří, oken a podlahy. Zaznamenává, ve kterých částech domu dochází k největším tepelným ztrátám. Poskytne informace o výdajích na vytápění, ohřevu a přípravě teplé užitkové vody, osvětlení, chlazení, nutném větrání atd. Pokud je dům starší, nejlepší bude rekonstrukce, díky které se zlepší izolační vlastnosti, takže nebudete muset kupovat drahý kotel a použijete méně paliva.

Proto se vždy snažte vybírat maximálně šetrné způsoby ohřevu domu.

 

Jaké jsou možnosti topení?

Vzhledem k současným zákonům se dá topit uhlím, dřevem, plynem a elektřinou. Od roku 2024 se chystá zákaz používání kotlů na uhlí s nižší emistní třídou než 3, a proto se vyplatí investovat do udržitelných zdrojů energie na topení.

 žena ovládá plynový kotel

Plyn

Plyn je ekologický a efektivně ohřívá vodu i vzduch. Pokud nemáte přípojku, můžete si vytvořit vlastní zásobník. Plynové kotle mají dva druhy – běžný (nízká pořizovací cena) a kondenzační (vyšší cena i efektivita, dřívější návratnost). Kondenzační kotel je efektivnější, protože využívá i teplo z odcházejících spalin. Průtokový ohřev vody je levnější než ohřev v zásobníku, ale pokryje maximálně 2 místnosti najednou. Není proto vhodný pro velké domácnosti. Dají se předem nastavit hodiny ohřevu.

Výhodou je velmi dobrá regulovatelnost výkonu zdroje, čistý a plně automatický provoz. Pořizovací i provozní náklady jsou příznivé.

Obecně má velmi dobrou účinnost. Kondenzační kotle jsou efektivnější než obyčejné plynové kotle. Ohřev vody je snadný a levný.

Mezi nevýhody patří dodatečné náklady na revize a nutnost mít k dispozici plynovou přípojku a vhodný komín, nebo zásobník na plyn.

Tip: Čtěte náš průvodce, rady a tipy jak vybrat plynový kotel.

 

Elektřina

Elektrické vytápění je obecně nejpohodlnější. Výhodou elektrického kotle je komfort – má jednoduchou obsluhu a regulování. Neprodukuje žádný odpad ani škodlivé spaliny.

Nevýhodou je, že se v ČR elektřina nepovažuje za obnovitelný zdroj. Je poměrně drahá. Za jedno z mála výhodných elektrických řešení se považuje podlahové a stropní vytápění.

Elektrický kotel se nehodí do starých a vlhkých domů. Naopak kotle na dřevo a pelety mají vyšší výhřevnost a ve většině starších domů již jsou. Nicméně je lepší mít v záloze i jiné topení – například podlahové.

Tip: Máme pro vás připravený článek Jak správně vybrat elektrokotel?

 

Dřevo

Topení dřevem je levná, ale ne moc pohodlná varianta. Kotle na dřevo jsou náročná na obsluhu. Navíc potřebujete skladovací prostory na palivo. Moderní kotle na dřevo mají účinnost až 85%, protože se palivo nejprve zplynuje a pak teprve shoří.

Výhodou je nízká pořizovací cena kotle a nízké náklady na palivo. Tyto kotle i palivo zabírají více místa, času a sil – palivo si sháníte, čekáte až ho přivezou, odnosíte do domu a doplňujete do kotle.

Kotle na dřevo jsou různé podle paliva. Topí se špalky nebo biomasu (pelety, piliny a hobliny na zátop, brikety, štěpky apod.). Počítejte s údržbou komína.

U moderních kotlů zásobník sám doplňuje biomasu. Tato varianta je šetrná k životnímu prostředí, protože produkuje málo spodin. Navíc dřevo vychází v porovnání s plynem a elektřinou levně.

Přečtěte si náš článek s rady a tipy, jak vybrat kotel na tuhá paliva

 

Uhlí

Na topení uhlím se zanevřelo kvůli vysoké produkci emisí a omezenosti zdroje.  Uhlí vyžaduje méně prostoru na uskladnění než dřevo. Kotel je velký a neskladný, a navíc je potřeba prostor na palivo. Účinnost má 85%.

Kotle na uhlí mají přísnější limit na vypouštění znečištění než kotle na biomasu. Uhlí má ale velkou výhřevnost. V porovnání s biomasou je dostupnější a efektivnější.

Od uhlí může odradit vysoká teplota na spalovaní, nebo potřeba komína. Je vlhké a plné síry, proto hrozí vznik kyseliny sírové, která kondenzuje a způsobuje korozi kamen a potrubí.

 

Výhody vs nevýhody jednotlivých zdrojů

Plyn je stále vcelku levný a efektivní, a pokud se využije na kondenzační spalování, má nejvyšší účinnost. Musíte ale mít přípojku, vhodný komín a připočíst náklady na servis.

Oproti tomu elektřina je třikrát dražší než plyn, ale nevypouští spodiny. Není považována za obnovitelný zdroj a je drahá. Není třeba řešit přípojku navíc a jako jediný tento kotel nevyžaduje komín.

Dřevo je nejlevnější varianta a nemusí se řešit žádná další přípojka. Moderní kotle možní automatické přikládání. Dřevo vyžaduje hodně prostoru a fyzické námahy. V porovnání s plynem a elektřinou ve výsledku zabere mnohem více času, protože kromě chození do práce ještě plníte zásobník kotle.

Uhlí je stále levné a skladnější než dřevo, ale o to vyšší eko daň a přísnější limit na vypouštění emisí. Palivo musíte skladovat a u automatického kotle navíc platíte za elektřinu.

Obecně se to dá shrnout tak, že kotle na dřevo mají 70% účinnost, kotle na uhlí 80% účinnost, plynové kotle mají minimálně 90% účinnost, elektrické kotle se účinnosti blíží ke 100% a kondenzační plynové kotle dosahují účinnosti až 108%, protože využívají i teplo ze spáleného materiálu.

 

Cena kotle

  • Cena plynového kotle se pohybuje mezi 30-50 000  v závislosti na provedení.
  • Elektrický kotel pořídíte za 15-30 000 .
  • Automatický kotel na peletky stojí přibližně 90 000 Kč. 
  • Kotel na dřevo se dá sehnat od 40 000 do 80 000 Kč.
  • Kotel na uhlí má širokou škálu cen od 30 do 100 000Kč podle provedení. Teplovodní stacionární stojí přibližně 65 000 Kč, zplyňovací stacionární pořídíte za 65-70 000 Kč.
  • Kotle na biomasu se pohybují mezi 150 – 200 000 Kč a kotle na dřevo mezi 50 – 150 000 Kč podle propracovanosti.
  • Obyčejná krbová kamna se dají pořídit od 6 000 Kč. 

 

 

Energetická třída kotle

Nové kotle jsou označeny energetickým štítkem stejně jako domy. Rozsah je od A+++ (nejlepší) , až po G. Štítek informuje o spotřebě vody, kapacitě, hlučnosti a účinnosti. 

 

 

Umístění kotle

Kotle lze vybrat podle umístění na stěnu nebo na polahu.

Závěsný kotel nezabírá tolik místa, protože lze využít plochu podlahy pod ním. Hodí se do menších prostor, ale menší rozměry s sebou nesou i menší výkonnost. Navíc je náročnější jeho výměna.

Stacionární kotel je dražší než závěsný a zabírá i plochu podlahy. Na druhou stranu má pohodlné a rychlé zapojení a větší výkon.

 

 

Obsluha kotle

Kotle na kusové dřevo a uhlí jsou fyzicky nejnáročnější na obsluhu. U dřeva stačí naložit do kotle a pustit dovnitř kyslík, ať se oheň dobře rozhoří.  Kotel na uhlí v zimě pojme až 70 kýblů denně. Je to náročná a špinavá práce, ale zato má uhlí ze všech variant největší výhřevnost. Existují také varianty s automatickým doplňováním paliva, kdy se staráte pouze o plný zásobník a čistotu kotle.

Například kotel na pelety je oproti tomu velmi pohodlný a efektivní. Jedná se o jeden z kroků k výměně uhelných kotlů za dřevěné. Pelety jsou tvořeny lisovanou biomasou, hoří déle než běžné dřevo a kotel je využije na 100%, takže nevzniká z topení odpad. Stačí nastavit teplotu a doplnit pelety a kotel už si přikládá sám, takže ušetříte čas na přikládání. 

Kotle na plyn už jsou zcela bez staroatí a kromě zapnutí a nastavení jim nemusíte věnovat pravidelnou pozornost. Pouze podle potřeby můžete upravovat teplotu topení a ohřevu vody. Pomocí jednoduchého ovládání si nastavíte teplotu vody a vzduchu a uložíte nastavení.

Kotle na elektřinu navíc můžete přes internet ovládat na dálku, a tak se po dovolené na horách vrátíte do příjemně vytopeného domova.

 

Příprava teplé užitkové vody

Ohřev užitkové vody dělíme na přímý a nepřímý.

Přímý ohřev TUV – při spuštění teplé vody z kohoutku se sepne tepelná spirála, která ihned ohřeje v podstatě neomezené množství vody. Nové systémy mají vbudovanou regulaci odtoku, podle které zesilují nebo tlumí ohřev. Ohřev elektřinou je snazší v tom, že nepotřebujete místnost na odvod spalin, jako tomu je u ohřevu plynem.

Nepřímý ohřev TUV – v bojleru se ohřívá voda pomocí tepelné spirály. Regulátor při dosažení maximální teploty vypne ohřev. Ohřívání obvykle trvá několik hodin. Poté se veškerý plyn dále používá na vytápění domu.

Jak vybrat kotel do domu? Individuálně!
Článek
Litujeme, ale prodej již skončil.
Na vašem soukromí nám záleží

Společnost Horák - CZ, s.r.o. využívá cookies pro bezpečné a spolehlivé poskytování svých internetových stránek, ověření výkonnosti a Vašich zkušeností jako uživatele a pro další zlepšování zásadního obsahu a personalizované reklamy jak na našich internetových stránkách, tak také na stránkách třetích poskytovatelů. Kliknutím na „Přijmout vše“ souhlasíte s používáním cookies a jiných technologií ke zpracování Vašich osobních údajů, včetně jejich předávání našim marketingovým partnerům (třetí osoby). Naši partneři využívají cookies a jiné technologie rovněž k personalizaci, měření a analýze reklamy. Pokud neudělíte svůj souhlas, omezíme se pouze na zásadní cookies a technologie. Přečtěte si více v našich Zásadách používání souborů cookies.

Přijmout všePouze nezbytné