test2

10 tipů, jak topit úsporně plynem

Ceny energií každoročně rostou. Pryč jsou doby, kde byl plyn tak levný, že se stále ustále větralo, bydlelo se v nezateplených objektech bez pořádně těsnících oken. V současnosti každý hledá, jak ušetřit, proto jsme pro vás připravili 10 tipů, jak ušetřit za topení plynem.

 

1. Moderní kotel je základ

Základní rada pro úsporné topení je funkční kotel s nejméně 80% účinností. Zvláště pokud vytápíte starší rodinný dům, se investice do nového kotle vyplatí. Mezi nejúčinnější se řadí plynové kondenzační kotle. Účinnost můžete snadno zjistit pomocí energetického štítku na kotle nebo přímo u naší zákaznické podpory.

 

 

Pro ekonomické vytápění je třeba znát i tepelné ztráty všech vytápěných místností, z kterých následně vypočítáte potřebný výkon kotle. Pamatujte, že předimenzovaný kotel často spíná a zbytečně se spotřebovává více plynu. Pokud zjistíte, že kotel je předimenzovaný, doporučujeme instalaci akumulační nádrže, která optimalizuje jeho výkon.

 

 

2. Nezapomínejte na údržbu

Doporučované kondenzační kotle využívají teplo ze spalin a tím i zvyšují svoji účinnost. Pro správný a optimalizovaný chod kotle je třeba zajisti pravidelnou údržbu a servis kotle, komína i kouřovodu. Provedením údržby jednak ušetříte peníze za plyn a navíc uděláte něco pro své bezpečí.

Kouřovody BAXI Koaxiální koleno 90° se sponou na výstup z kotle (KHG714101410)

 

3. Topte střídmě

V době nepřítomnosti či spánku není třeba topit na 22°C, bohatě stačí, když budete udržovat 16 °C. Nevypínejte však topení úplně, stěny by zbytečně vychladly a následně by se musely déle vyhřívat. S regulací vám mohou pomoci termostaty na zdi či termostatické hlavice na radiátorech. Doporučená teplota by se v obývané místnosti měla pohybovat mezi 20- 21°C. Pamatujte, že každý stupeň navíc znamená nárůst spotřeby o 6 %. Pomocí termostatických hlavic navíc můžete nastavit rozdílné teploty v místnostech - více v obývacím pokoji, méně v ložnici a na chodbách.

Termostaty a regulace BUDERUS Logamatic RC10 prostorový termostat

 

4. Větrejte chytře

Stop dlouhému topením a otevřeným oknům. Větrejte nárazově, krátce a při plně otevřeném oknu. Větrání je důležité i pro správnou vlhkost v bytě. Příliš suchý vzduch zvyšuje náklady na vytápění.

 

5. Dejte radiátorům prostor

Jak usušit nejdráže ručník? Na topení. Na radiátorech nesušte prádlo, vyhněte se tomu. Pro topnou sezonu vytvořte prostor a odsuňte nábytek od radiátorů, stejně jako závěsy a rolety, které přesahují přes topení.

Radiátory ISAN ANTIKA DOUBLE HORIZONTAL 576/1000

 

6. Pravidelně odvzdušujte

Pokud máte staré rozvody a radiátory, doporučujeme provádět odvzdušněte pravidelně jednou za 3 měsíce. Minimálně však jednou za rok, před začátkem topné sezony.

 

7. Zateplení domu

Věděli jste, že náklady na vytápění lze krom zateplení fasády, výměny oken snížit i zateplením střechy?

 

8. Používejte rolety

Přes noc a v době, kdy nejste doma, zatáhněte žaluzie, závěsy či rolety. Okna budou lépe izolovat a snížíte tím úniky tepla.

 

9. Reflexní fólie pomohou

Účinnost topení můžete o několik procent zvýšit za pomocí reflexních folií za topením nebo méně estetického klasického alobalu.

 

10. Vyměňte dodavatele plynu

Na internetu naleznete několik srovnavačů cen od různých dodavatelů plynu. Zkuste si spočíst, zda se vám změna vyplatí a kolik ušetříte.

Potřebujete další rady? Kontaktujte naše specialisty, vyřešíme vaše problémy, pomůžeme s výběrem.

10 tipů, jak topit úsporně plynem
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Povolit cookies