test2

Jaké existují možnosti vytápění domu?

Dům či byt lze vytápěn různými způsoby. Jedním z nejstarších způsobů je vytápění dřevem a uhlím. I když dnešní doba poskytuje modernější způsoby, je tento způsob vytápění docela oblíbený zejména na vesnicích a malých městech. Dnes jsou požadavky na vytápění přece jen jiné. Lidé dávají přednost technologiím, které jim život usnadní. Nicméně pro výběr zdroje tepla v daném místě platí, že by se mělo zohledňovat to, co jo v dané lokalitě k dispozici.

 

Základní typy

Existují dva typy vytápěcích systémů. Prvním je lokální vytápění. U lokálního vytápění se používají topidla, která jsou umístěná v jednotlivých místnostech. Lokální typy vytápění jsou nejvhodnější do malých bytů. Může jít o kachlová kamna na dřevo, plynová topidla či elektronické konvektory. Lokální vytápění lze rozdělit na konvektivní a sálavé. Konvektivní vytápění ohřívá především vzduch. U sálavého vytápění se teplo přenáší sáláním.

 

Různé zdroje vytápění

Ústřední vytápění se hodí do domů či bytů s větším počtem místností. Ústřední vytápění mohou mít podobu klasického ústředního topení, nízkoteplotního vytápění či teplovzdušného vytápění. U klasické formy přenos tepla zprostředkuje voda cirkulující mezi kotlem a radiátory. Nízkoteplotní topení má formu podlahového nebo stěnového systému. Voda je ohřívaná tepelným čerpadlem, kondenzačním kotlem nebo kotlem na dřevo s akumulační nádrží. Teplovzdušné topení má smysl v domech s rekuperačním větráním.

 

K vytápění se používá různých zdrojů energie. Prvním je tepelné čerpadlo, které ochlazuje okolní prostředí a získané teplo pak předává do topného systému. Druhým jsou topidla využívající zemní plyn. Třetím typem jsou topidla na kapalná paliva, zkapalněný propan. Čtvrtým typem je uhlí. Pátým typem je dálkově dodávané teplo z bioplynových stanic. Šestým typem jsou topidla využívající biomasu. Sedmým typem je solární energie.

Jaké existují možnosti vytápění domu?
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím