test2

Živý oheň a teplo ve vašem obýváku zajistí krbová kamna

Pohled na tekoucí vodu nebo plápolající oheň se nikdy neomrzí. Zatímco klokotající potůček nebo vodopád si do pokoje nedáte, nebo s obtížemi, krbová kamna vyžadují pouze připojení ke komínu a kus tvrdé podlahy, kam položíte nehořlavou podložku. Následují dlouhé večery v přítomnosti živého ohně za cenu minimálních investic, které se naopak mohou obrátit do úspor.

Pozor, krbová kamna vyžadují komínové těleso v domě

Poněkud banální upozornění, ale nevěřili byste, čeho jsou lidé schopni. Komínové těleso má drtivá většina starších domů, pokud stavíme na novo, musíme na odvod spalin z domu pamatovat. Staré domy mají za sebou většinou několik desítek let provozu plynového topení a komíny mohou být v horším stavu. Revize komínového tělesa je potom nezbytností, na kterou se ale na druhé straně můžete složit se svými sousedy, pokud je přesvědčíte, že mít doma krbová kamna je v dnešní době výborný nápad. Pokud komín bezpečnostně nebo konstrukčně nevyhovuje, je možné ho ještě nechat vyvložkovat, ale pozor, aby se jeho průměr nesnížil pod velikost kouřovodu kamen, potom byste zbytečně omezili jejich výkon a ještě byste se potýkali s kouřem v místnosti.

Krbová kamna lepší otevřeného krbu

Pokud necháme stranou veškeré praktické ohledy zacházení s otevřeným ohněm uprostřed bytu, otevřený krb bude přece jen o něco hezčí, než krbová kamna. Ale naštěstí jsou právě ty praktické ohledy tím, co rozhodují, takže se zavčas vyvarujeme rozhodnutí, které by značně přidělávalo práci a snižovalo komfort bydlení. Proti otevřenému krbu krbová kamna nekouří do místnosti, stejné teplo dají s mnohem nižší spotřebou dřeva, není nutné v nich topit pouze pohledně naštípaným tvrdým dřevem (ke slovu mohou přijít i peletky nebo brikety ze dřeva nebo uhlí). Následují potom další výhody. Krb při sebelepší údržbě představuje zdroj prachu a nepříjemného odéru v místnosti, pokud v něm nehoří, krbová kamna jsou mnohem jednodušší na údržbu. Pokud se rozhodnete, můžete i krbová kamna obestavět cihlami a vytvořit z nich svého způsobu krb s vložkou.

Krbová kamna mohou vytápět celý byt

Design krbových kamen je zpravidla uzpůsoben k usnadnění ohřevu vzduchu a jeho cirkulaci v místnosti. Rozdíl porovnáte již porovnáním moderních krbových kamen a kamen z minulého století, které při stejném výkonu ve Watech dají nesrovnatelně slabší pocit tepelné pohody. Pokud se ale rozhodnete krbovými kamny vytápět účinně celou místnost nebo i sousední místnosti v bytě, máte možnost pořídit krbová kamna s vodním výměníkem a oběhovým čerpadlem, které s tepelnou pojistkou prohání ohřátou vodu po celém bytě systémem běžných radiátorů.

Pozor na optimální výkon kamen

Výběr optimálního výkonu krbových kamen není jen otázkou úspory nebo útraty, kde samozřejmě výkonnější kamna něco stojí, ale také tepelného komfortu a životnosti kamen. Slabá kamna ve velké místnosti nevyhřejí prostor dokonale, a pokud se v nich budete snažit topit na maximum, riskujete poškození šamotové vložky, nebo popraskání litinových dílů. Naopak, pokud pořídíte příliš silná krbová kamna čistě kvůli jejich vzhledu, nebudete schopni využít jejich výkon mimo několik týdnů mrazu a zatápění na poloviční nebo třetinovou kapacitu povede pouze k tomu, že se zanesou sazemi a dehtem, keramické sklo dvířek bude neprůhledné a čeká Vás nekonečné čištění kamen i komínu.

Dřevo prostě „hřeje jinak“

Jakkoliv se to zdá být jako hloupost, řada lidí Vám odpřisáhne, že teplo ze spalování dřeva je pocitově nesrovnatelné s teplem z ústředního topení, nebo dokonce z elektrického přímotopu. Fyzikové by se usmáli, ale něco na tom bude. Psychika člověka je poněkud nevyzpytatelná a plápolající oheň na ni má velmi pozitivní vliv, bez ohledu na to, jakým způsobem hřeje. Aroma spalovaného dřeva, které může v některých případech slabě uniknout do místnosti, je rozhodně příjemnější, než některé „vůně“ které vyluzují nepravidelně používané přímotopy.

Zbývá otázka, jaké dřevo ideálně vybrat pro topení v krbových kamnech v bytě. Pravdou je, že krbová kamna na rozdíl od krbu pojmou tolerantně celkem jakékoliv dřevo, brikety nebo uhlí, ale pokud nám jde o čistý plamen a estetickou stránku věci, sáhneme většinou po dobře proschlém listnatém dřevě. Listnaté dřevo roste pomaleji a bývá hustější, než dřevo jehličnatých stromů, vydrží tedy hořet delší dobu. Jehličnany obsahují větší podíl pryskyřice, takže produkují více sazí a popela a jejich výhřevnost je patřičně nižší. Při volbě materiálu k topení dobře pamatujte na možnosti skladování ve svém bytě nebo domě. Pilinové pelety nebo brikety hoří také perfektně, prodávají se ale zatavené v igelitu a je možné je uložit skoro kdekoliv. Pro čerstvé dřevo budete potřebovat místo na sušení a pro suché dřevo místo, kde následně nezvlhne a nezačne hnít.

Živý oheň a teplo ve vašem obýváku zajistí krbová kamna
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím