test2

Jak vybrat sporák na tuhá paliva?

V každém rodinném domě, chatě nebo chalupě vytváří sporák na tuhá paliva ústřední bod z estetického i praktického hlediska. Slovo sporák bylo odvozeno ze slova spořit, což pro toto vybavení domu jistě platí. Sporák se používá k vytápění prostoru, pro vaření, pečení, sušení a ohřev vody. Sporák na tuhá paliva je jasná volba pro všechny milovníky tradic a rustikálního stylu, ale výborně lze začlenit i do moderních interiérů. Často bývají sporáky spojeny se skandinávským stylem, odkazují na propojení s přírodou, nezávislost a využívání dřeva jako obnovitelného zdroje energie.

Nejdůležitější parametry výběru:

 

 Sporák na tuhá paliva ZVEZDA NARODNA E hnědá, pravá

Typy sporáku na tuhá paliva podle účelu využití

 Hodláte se sporákem vytápět více místností nebo jej máte jen na ohřev a spíš dekoraci? Podle toho vybírejte:

 

Sporák s výměníkem

Sporák s výměníkem slouží nejen na vaření, ale dokáže i vytopit celý dům či chalupu, případně ohřát vodu v bojleru. Lze ho totiž připojit k ústřednímu topení - třeba radiátorům. Existují dva druhy sporáků s výměníkem:

1. Sporáky s letním chodem

Tyto sporáky vytápějí objekt celoročně. Vždy když se používá sporák, dochází k ohřevu radiátorů. Vytápění objektu v létě nemusí být komfortní, výhodou těchto sporáků však je, že jsou levnější.

2. Sporáky s letním i zimních chodem

Tento druh sporáků lze nastavit tak, aby nevytápěly objekt, když to není třeba. (Nadále však mohou ohřívat vodu v bojleru.) Sporáky s letním i zimním chodem jsou dražší.

 

 

Sporák bez výměníku

Sporák bez výměníku slouží k vaření a dokáže také vytopit místnost, ve které se nachází. Není však zpravidla hlavním zdrojem vytápění, teplo, které vzniká při vaření či pečení je spíše jen příjemný bonus.

 sporák na tuhá paliva

Výběr sporáku na tuhá paliva podle typu paliva

U dřívějších sporáků bylo obvyklé, že se v nich topilo dřevem. V současné době však máme více možností. Vždy je však třeba dát pozor na to, aby do sporáku nepřišlo nic, co se tam podle výrobce nesmí házet.

 

Dřevo

Dřevo je stále velice oblíbeným topivem, protože je (cenově) dostupné. Dřevo však nesmí být mokré, ideální musí dva roky schnout. Vlhkost dřeva, kterým topíme, by neměla být větší než 20 %. Sporák na dřevo umožňuje dokonalé spalování s nízkým množstvím odpadu. Jeho používání je pohodlné.

Dřevěné brikety

Topit ve sporáku samozřejmě lze i dřevěnými briketami. Jejich koupě však vyjde dráž než koupě klasického dřeva.

Uhlí

Další možností jak topit ve sporáku je uhlí, případně uhelné brikety. Velkou nevýhodou tohoto paliva je především vyšší pořizovací cena.

 

Materiál sporáku

Sporáky na tuhá paliva jsou vyrobené z odolných materiálů, kterým nevadí vysoké teploty. Může se jednat například o ocel či litinu. Ocelový sporák se rychleji nahřívá, ale méně izoluje teplo, litinový sporák se rychle zahřívá, je odolný, a navíc dobře akumuluje teplo.

Povrch sporáků má často smaltovanou úpravu. Existují i sporáky kachlové. Jsou sice dražší, ale krásné. Mezi jejich nesporné výhody patří také to, že dokážou dlouhou dobu držet teplo a mají dlouhou životnost.

Dražší sporáky mají dvouplášťovou konstrukci, ty nejlevnější jsou pak plechové a mají pouze jeden plášť.

 

Umístění kouřovodu

Kouřovod u sporáku může být umístěn vpravo i vlevo, nahoře i vzadu. Případně se může jednat o kombinaci, takže si zákazník může zvolit typ vyvedení. Dříve než konkrétní sporák vyberete a zakoupíte, zvažte, kde přesně bude stát a na které straně bude umístěn vývod.

 

Rozměry kouřovodu

Běžně mívají sporáky průměr kouřovodu mezi 120-150 mm. Pamatujte, že průměr kouřovodů nikdy nesmí být menší než průměr kouřovodu na kamnech. Snížil by se tím tah komína a sporák by mohl kouřit do místnosti. Větší být může.

U kouřovodu dejte pozor především na to, aby kouř stále stoupal (kouř musí stoupat nahoru a mít co nejmenší odpor) a aby bylo v soustavě co nejméně kolen, kde by kouř musel hodně měnit směr.

Tip: Čtěte náš průvodce - Jak vybrat kouřovod?

 

Umístění sporáku

Kvůli vaření bývá nejčastěji sporák umístěn v kuchyni, s výhodou pak v centrální části největšího, otevřeného obývacího prostoru domu s kuchyňským koutem. Vždy se musí zvážit potřeba komína pro odvod spalin, možnost šíření tepla a přístup k plotně. V neposlední řadě je také nutný prostor pro zásobu paliva, čištění topného tělesa a vynášení popela. Některé sporáky mají také možnost použití výměníku s ohřevem vody, které se rozvádí do dalších místností v domě ústředním topením pomocí čerpadla.

 

Výhody

Topení ve sporáku je jednoduché, většinou nevyžaduje žádné složité elektronické ovládání a nastavování. Když to rodiče dovolí, zatopit zvládne intuitivně i malé dítě. Nedochází k velkým ztrátám tepla jako při topení v kotelně a vedení tepla radiátory. Topeniště je přímo v obytném prostoru, který se tak začne ohřívat ihned, několik minut po zapálení. Plotna na vaření je zahřátá asi stejně rychle jako elektrická plotýnka. Mezi hlavní výhody oproti jiným způsobům vytápění patří to, že sporák na tuhá paliva nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Mnoho lidí si ho pořizuje i jen pro pocit soběstačnosti, pro možnost vytápění a vaření v případě výpadku nebo nedostupnosti elektřiny. V chatových osadách nebo na samotách bez zavedené elektřiny je sporák na tuhá paliva téměř nezbytností. Umožňuje také pohodlné vaření a pečení, protože když se sporák používá k vytápění, je prakticky neustále předehřátá trouba za jednu cenu. Každou chvilku si můžeme dát vařit vodu na čaj nebo péct koláč do trouby. V malých prostorách umožňuje ušetření místa, protože místo tradičního sporáku a kamen zvlášť máme pouze jednu věc. Sálavé teplo v domě vytváří kouzelnou atmosféru s nádechem historie.

 

Druhy sporáků

Podle toho, jak často budete sporák používat, vybírejte i druh sporáku. Pro chaty a chalupy, kde se netopí denně a nepotřebujete speciální požadavky na výkon jsou zcela dostačující hotové sporáky z litiny.

 

Sporát stavěný kamnařem

Nejtradičnějším a nejtrvalejším, ale dnes nejdražším typem, je sporák stavěný přímo na místě kamnářem ze šamotových cihel, obložený kachlemi nebo omítnutý. Takový sporák vydrží po generace a má velkou tepelnou akumulační schopnost. Když se večer přestane přikládat, ještě ráno bývá plotna horká, prostor vytopený a zahřátí kachlů je patrné i více než po čtyřiceti osmi hodinách. Zákazník si může vybrat z rozsáhlého sortimentu kování a kachlů a stavebnímu tvaru samotného sporáku se nekladou téměř žádné meze. Tahová vytápěcí cesta může být rozložena i do několika sousedních místností, je možno začlenit různé typy trub a pecí, přistavět vytápěná lůžka a podobně, vždy přesně na míru konkrétnímu prostoru. Čím je sporák větší, tím bude vyšší jeho pořizovací cena. Vyhotovení nejmenšího kuchyňského sporáku se pohybuje asi okolo sta tisíc korun českých. I takto malý sporák je však bez problémů schopný příjemně vytopit starý nezateplený domek o dispozici 2+1 a podlahové ploše 80 m2 i v mrazech pod patnáct stupňů celsia.

 

Hotové řešení - litinový sporák

Levnější, pohotovou a mobilní variantou je přenosný sporák na tuhá paliva. Většinou bývá litinový  s kachlovým, ocelovým nebo smaltovaným obložením. Můžeme ho jednoduše postavit na zem, připojit trubku do komína a začít topit. Kromě klasického dřeva a uhlí mohou být moderní přenosné sporáky uzpůsobené k topení peletkami i k jisté automatizaci. Cena se pohybuje už od asi deseti tisíc korun českých. Je však vykoupena mizovou akumulační schopností tepla. Jakmile se přestane přikládat, je zima. Přenosné sporáky mají nižší účinnost než stavěné. U nejlevnějších modelů se rošty a plotny mohou propálit nebo proreznout podle vytíženosti už po několika letech. Výrobci přenosných sporáků uvádějí výkon od dvou do asi patnácti kilowatt, ale výběr pro daný prostor je vhodné vždy konzultovat se zkušeným kamnářem nebo topenářem.

 

Jaký zvolit výkon?

Podobně jako při výběru krbových kamen, je třeba i při výběru sporáku sledovat, jaký má sporák výkon. Budete-li vybírat sporák bez výměníku, postačí vám nižší výkon (kolem 7 kW). U dobře zatepleného domu pak stačí 5 kW výkonu na 100 m².

Pokud budete chtít sporák s výměníkem, budete potřebovat výkon větší, a to nejméně 10 kW. Záleží však na tom, jak velký objekt budete chtít vytápět (jaký je objem vytápěného prostoru) i na tom, jak velké jsou tepelné ztráty. Doporučujeme poradit se s odborníkem a pamatovat na to, že maximální výkon sporáků na tuhá paliva se pohybuje kolem 20 kW.

 

Nevýhody sporáků na tuhá paliva

Přítomnost topeniště v obytném prostoru s sebou samozřejmě nese mnoho nevýhod. Musíme se smířit s občasným únikem kouře do místnosti při rozdělávání nebo přikládání. Při manipulaci s dřevem může zůstat na podlaze prach, odštěpky kůry, pilin a třísek. Při vymetání a vynášení popela se také práší v závislosti na šikovnosti a zvyku obsluhy. Porovnáme-li s přikládáním tuhých paliv do kotle, tak do sporáku většinou přikládáme častěji kvůli menšímu prostoru topeniště. Oproti jiným spotřebičům na vaření a způsobům vytápění je nutné počítat s údržbou a čištěním komína a topného tělesa. V domácnosti s malými dětmi nebo zvířaty musíme dbát o zvýšený dohled a dodržování nezbytného odstupu od rozžhavených částí sporáku. Sálavé teplo je sice příjemné, ale šíří se od zdroje tepla do okolí pomalu všemi směry, především nahoru. Podlaha dál od sporáku, prostor u oken a kouty místností zůstanou studené.

 

I přes své nevýhody je sporák na tuhá paliva výborným pomocníkem a při plánování rekonstrukce nebo stavby domu je často vítanou alternativou vytápění. Dávno nepatří pouze do chudých vesnických stavení a viditelné rozrůstání kamnářského cechu potvrzuje rostoucí zájem zákazníků.

 

Nejprodávanější sporáky na tuhá paliva u nás v eshopu

Vybíráme pro vás nejoblíbenější sporáky

Sporák na tuhá paliva PRITY 1P34L, levá
Kód:0355664

Sporák na tuhá paliva PRITY 1P34L, levá

9 879 Kč
Skladem více než 5 ks
Sporák na tuhá paliva PRITY 1P34L (verze Light).
Doprava zdarma
Sporák na tuhá paliva PRITY 1P34L, pravá
Kód:0355665

Sporák na tuhá paliva PRITY 1P34L, pravá

9 879 Kč
Na dotaz
Sporák na tuhá paliva PRITY 1P34L (verze Light).
Výprodej
Sporák na tuhá paliva PRITY 2P41, levá
Kód:0355667

Sporák na tuhá paliva PRITY 2P41, levá

10 979 Kč
Skladem 1 ks
Sporák na tuhá paliva PRITY 2P41.
-9 %
Výprodej
Doprava zdarma
Sporák na tuhá paliva VICTORIA Viki
Kód:0355676

Sporák na tuhá paliva VICTORIA Viki

20 900 KčKatalogová cena 22 999 Kč
Skladem 1 ks
Energetická třída A, Ekodesign.
-9 %
Doprava zdarma
Sporák na tuhá paliva ZVEZDA CLASSIC GFS, levá
Kód:0355685

Sporák na tuhá paliva ZVEZDA CLASSIC GFS, levá

10 900 KčKatalogová cena 11 999 Kč
Skladem 1 ks
Sporák na tuhá paliva ZVEZDA CLASSIC GFS, levá.
-6 %
Doprava zdarma
Sporák na tuhá paliva ZVEZDA NARODNA SP, levá
Kód:0355696

Sporák na tuhá paliva ZVEZDA NARODNA SP, levá

8 490 KčKatalogová cena 8 999 Kč
Skladem více než 1 ks
Sporák na tuhá paliva ZVEZDA NARODNA SP, levá.

Jak vybrat sporák na tuhá paliva?
Článek
Litujeme, ale prodej již skončil.
Na vašem soukromí nám záleží

Společnost Horák - CZ, s.r.o. využívá cookies pro bezpečné a spolehlivé poskytování svých internetových stránek, ověření výkonnosti a Vašich zkušeností jako uživatele a pro další zlepšování zásadního obsahu a personalizované reklamy jak na našich internetových stránkách, tak také na stránkách třetích poskytovatelů. Kliknutím na „Přijmout vše“ souhlasíte s používáním cookies a jiných technologií ke zpracování Vašich osobních údajů, včetně jejich předávání našim marketingovým partnerům (třetí osoby). Naši partneři využívají cookies a jiné technologie rovněž k personalizaci, měření a analýze reklamy. Pokud neudělíte svůj souhlas, omezíme se pouze na zásadní cookies a technologie. Přečtěte si více v našich Zásadách používání souborů cookies.

Přijmout všePouze nezbytné