test2

Jak sestavit kouřovod - tipy a rady

Kouřovod je nedílnou součástí každého komína. Jeho hlavní funkcí je odvod spalin z kamen, kotlů či udíren do komína. Instalace kouřovodu není tak náročná, jak se na první pohled může zdát. Je ovšem třeba se držet určitých pravidel. Základním pravidlem jeho instalace je to, že musí být dobře přístupný pro případné kontroly a pravidelné čistění, měl by být umístěn napevno, aby nedocházelo k samovolnému vysouvání. Dále je nutné volit kvalitní materiály, které nejen, že zajistí bezpečné užívání, ale zároveň mohou snížit i spotřebu paliva a nebude tak docházet k vysokým tepelným ztrátám.

kouřovod

Správné parametry kouřovodu jsou základem úspěchu

Správný a kvalitní kouřovod, který bude bezpečné používat, by měl být vyroben dle platným norem ČSN. Jeho délka by neměla přesahovat 1/4 výšky komína. Avšak, čím kratší kouřovod je, tím je jeho použití vhodnější. Při výběru a instalaci je dobré myslet i na tahové podmínky, podle kterých se volí úhel stoupání. Výrobci samozřejmě počítají i s nutností použití různých redukcí, takže není problém s instalací kouřovodů ani v místech, kde vstup do komína má jiný průměr než kouřové hrdlo kamen, kotle či jiného zařízení.

kouřovod

Jak sestavit kouřovod?

Aby bylo možné kouřovod správně sestavit a instalovat, je třeba si nejprve důkladně přeměřit všechny vstupní a výstupní otvory. Dále nesmíme zapomenout ani na vzdálenost mezi topným prvkem a komínem, která by neměla přesáhnout 3 metry a max. 1/4 délky komína, ale nezapomeňte počítat se stoupáním, které může tento rozměr navýšit.

Pokud máme všechny důležité parametry poznamenané, můžeme se pustit do výběru kouřovodu. Nejsnadnější výběr je v případě, kdy bude mít kouřovod na obou stranách stejný průměr. Jednoduše se tak pořídí jednotlivé díly, které se navzájem spojí a kouřovod lze snadno sestavit a zapojit. Pokud jsou průměry různé, je potřeba pořídit redukci, která se umístí v místě, kde je třeba průměr zvětšit (vstup do komína či odtahové hrdlo).

Po instalaci kouřovodu je vhodné vyřešit i případné netěsnosti. Vlivem teplot a roztahování či smršťování materiálu může docházet k netěsnostem, a to především ve spojích. V některých případech se proto doporučuje kolena či kouřovody, které jsou umístěny na odtahovém hrdle, přimontovat buď šroubkem či drátkem apod. Stejně lze postupovat i v případě vstupu do komína.

kouřovod

Shrnutí instalace kouřovodu v bodech

Instalaci kouřovodu zvládne prakticky každý. Stačí se držet základních bodů:

  • přeměření průměrů odtahového hrdla a vstupu do komína
  • přeměření délky vytvářené odvodové cesty spalin
  • naplánování stoupajícího sklonu kouřovodu v závislosti na tahových podmínkách
  • výběr vhodného kouřovodu a dalších součástí
  • smontování kouřovodu
  • umístění kouřovodu na odtahové hrdlo topného prvku
  • umístění kouřovodu do vstupu komína
  • kontrola netěsností
  • případné upevnění konečných prvků pro zvýšení bezpečnosti a snížení tepelných ztrát

Jak sestavit kouřovod - tipy a rady
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Povolit cookies