test2

Jak správně vybrat elektrokotel?

Stavíte či rekonstruujete bydlení a přemýšlíte, jak budovu vytápět? Jasnou volbou v dnešním moderním světě může být elektrokotel. V čem tkví jeho výhody, nevýhody, a dle jakých parametrů vybírat si ukážeme v tomto článku.

 

Výběr elektrického kotle v bodech

 

Proč elektřinu?

Mezi hlavní výhody elektrického kotle patří především jednoduchost používání. K vytápění elektřinou není třeba kupovat a skladovat materiály jako je dřevo nebo uhlí. Tento druh kotlů je také velmi čistý a není k němu třeba komín, je proto vhodný i do bytů nebo menších domů. S tím souvisí také skvělá šetrnost k životnímu prostředí.

Jedinou nevýhodou elektrického kotle je cena. Během posledních let se cena za elektřinu ustálila a rozdíl již není tak dramatický, celkově je však velmi složité předpovědět, jak se bude vyvíjet dál.

 

Kam se elektrický kotel hodí?

Tento typ vytápění je vzhledem k vyšším nákladům vhodný především do nových, nebo pečlivě zrekonstruovaných nízkoenergetických staveb. Uplatníte jej také v rekreačních objektech a tam, kde potřebujete topit jen nárazově.
Naopak kotel na elektřine nebývá doporučován do větších domácností. Pokud vás však netrápí finance, a klidně si za komfort připlatíte, elektrokotel je stále skvělou volbou.

 

Podle čeho vybírat?

Správný kotel musí vyhřát domácnost i během nejhorších zim.  

Volba výkonu

Pokud znáte tepelnou ztrátu stavby, lze ji snadno porovnat s výkonem kotle - ten se zpravidla pohybuje mezi 2 a 60 Kw. Při výběru dbejte také na fakt, že kotel může velmi zatížit elektrickou soustavu. Ideálně tedy všechny parametry vaší domácnosti zjistěte předem a s prodejcem kotle se dobře poraďte.

Řídit se můžete také vzorovou tabulkou výkonu kotle podle plochy a celkového objemu vytápěného prostoru. Nereflektuje to však úspornost objektu, proto je dobré poprosit o určení výkonu kotle odborníka.

Obytná plocha prostoru Objem prostoru Orientační výkon kotle
112 m2 300 m3 9 kW
187 m2 500 m3 15 kW
250 m2 666 m3 20 kW
300 m2 800 m3 24 kW
375 m2 1 000 m3 30 kW
537 m2 1 433 m3 43 kW
750 m2 2 000 m3 60 kW

Na trhu jsou momentálně dva hlavní typy elektrokotlů – přímotopný, a se zásobníkem.

 Při výpočtu můžeme také využít orientační vzorec celkového objemu plochy, kterou potřebujeme vytápět:
 

 •     Šířka x délka x výška místnosti = objem dané místnosti
 •     Součet objemů všech místností = celkový vytápěný objem

Pokud vaše nemovitost není zateplena, následně vydělte číslo 20. Vyjde vám pak potřebný výkon kotle. Podle stupně zateplení můžete koeficient navýšit jedna a půl až dva a půl krát. Budete-li elektrokotel používat i k ohřevu vody, doporučujeme výkon nastavit na dvojnásobnou hodnotu.


  elektrokotle výběr

Přímotopný kotel má následující výhody:

   • Téměř bezobslužný provoz
   • Minimální míra hluku
   • Okamžitý výkon
   • Vyšší spotřeba energie = vyšší cena

Kotel se zásobníkem má výhody:

   • Teplovodní princip – topné tyče ohřívají vodu, oběhová soustava rozvádí teplo
   • Nižší spotřeba = nižší cena
   • Nádrž na vodu zabírá více prostoru

 

Vyberte si kotel právě pro vás!

Nyní již znáte všechny potřebné parametry a typy elektrokotlů. Víte, v čem tkví jednotlivé výhody a nevýhody a neměl by pro vás být problém vybrat kotel na míru pro vaši domácnost!

 

Prohlédnout elektrokotle se slevou až 20% >>

 

Jak správně vybrat elektrokotel?
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím