test2

Jaké existují typy bojlerů?

Podstatou funkce bojleru neboli zásobníkového ohřívače vody je nahřátí a akumulace horké vody pro potřeby domácnosti. Bojler je obvykle dvouplášťová nádoba ze smaltu či nerezu, do jejíž vnitřní části je napouštěna pro doplnění objemu studená voda, která je ohřívána tak zvanou topnou spirálou. Oba pláště bývají izolované, aby nedocházelo k ochlazování již zahřáté vody. Dopouštění a ohřev vody se děje na základě signálu z kontrolního čidla. Samozřejmostí současných bojlerů je pojistný ventil, který má především funkci regulace přetlaku při eventuálním nevypnutí topného tělesa.

 

Rozdělení bojlerů podle objemu

Podle velikosti se bojlery dělí na maloobjemové a velkoobjemové. Maloobjemové bojlery o objemu v řádech jednotek a menších desítek litrů se zpravidla umísťují k umyvadlům do kanceláří nebo toalet, zkrátka do všech prostor, v nichž není potřeba dodávat okamžitý velký objem horké vody. Velkoobjemové s velikostí do cca 200 l naopak najdou své uplatnění především v domácnostech, kde slouží primárně k ohřevu vody pro spotřebu v koupelně.

 

 

Rozdělení bojlerů podle zdroje energie ohřevu

 

Elektrické bojlery

Nejčastěji se v domácnostech vyskytuje elektrické bojlery, které jsou cenově dostupné a k jejich nahřátí dochází přes noc. Vlastníte-li elektrický bojler, můžete si zažádat o snížený tarif pro dodávky elektřiny D26d, v rámci něhož je cena za kWh výrazně nižší, než u běžného tarifu. U tohoto typu bojleru se doporučuje při nákupu vybrat raději větší objem. Nevýhodou totiž je to, že pokud vodu z bojleru vyčerpáte, na její opětovné zahřátí si počkáte až do opětovného spuštění nízkého tarifu, což mohou být někdy i řádově hodiny.

1_dzd-okce-n.jpg

 

Plynové bojlery

Dalším typem bojleru, který můžete pořídit, je bojler plynový, u něhož je voda zahřívána zpravidla zemním plynem. Hlavní předností tohoto bojleru je jeho nezávislost na elektrickém proudu. S tímto typem bojleru tak budete mít teplou vodu i při výpadku elektřiny. Plynové bojlery jsou vhodné pro pravidelný a intenzivní odběr. Jejich výhoda spočívá v rychlém nahřátí vody při jejím úplném vyčerpání. Takže i pro čtyřčlennou rodinu stačí plynový bojler s menším objemem, protože k opětovnému nahřátí celého objemu dojde za několik desítek minut. Dříve nebývaly ohřívače na plyn bezpečné, to je dnes již minulostí. Důvodem je zvýšení bezpečnosti při použití ochranných prvků a funkcí jako například automatické zapalování , bezpečností pojistky či piezoelektrické zapalovače.

1_ariston_v_ca.jpg

 

Kombinované bojlery

Pro úplnost uveďme ještě poslední typ, bojlery kombinované. Ty jsou schopny ohřát vodu jak elektřinou, tak plynem. Primárním zdrojem obvykle bývá elektřina, při jejím výpadku, je ale možné přepojit zdroj ohřevu na plyn. Bohužel tato možnost je vyvážena výrazně vysokou cenou.

1_dzd-okc125-160-dvouokruh.jpg

 

Akumulační nádrže

Pro zvýšení objemu teplé vody připravené v jednom okamžiku k použití, můžeme k otopné soustavě přidat akumulační nádrž. Ta nemá vlastní zdroj tepla, ale může akumulovat teplo od kotle nebo jiného zdroje tepla pro vytápění.

Jaké existují typy bojlerů?
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím