test2

Rozhovor o veletrhu FOR ARCH

V dnešním rozhovoru jsme si pozvali pana Matěje Chvojky, který je ředitelem veletrhu FOR ARCH. Otevřeli jsme téma budoucnosti ve stavebnictví, energetické náročnosti, vytápění domů i digitalizace.

 

Mohl byste v krátkosti představit veletrh FOR ARCH?

Jedná se o největší událost ve stavebnictví v České republice i ve střední Evropě. Každoročně se veletrhu účastní přes 800 vystavovatelů, kteří zaplní celé výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Letos proběhne ve dnech 17. až 21. září jubilejní třicátý ročník, na čemž mají zásluhu především vystavovatelé a také organizační tým, který celou akci precizně připravuje. Vzhledem k tomu, že je FOR ARCH svou komplexností a pestrostí napříč stavebními obory unikátem, vyžaduje jeho příprava vysoké celoroční nasazení každého článku. Návštěvníci se na veletrhu setkají se stavebními materiály, dřevostavbami, vytápěním a chlazením, okny, dveřmi, stínicí technikou, ale i světlem, koupelnami nebo bazény. Je to tedy ideální příležitost pro lidi, kteří řeší rekonstrukci či její přípravu nebo stavbu.

for arch

 

 

Na jaké novinky se na veletrhu mohou čtenáři těšit?

Každoročně vystavují přední firmy ve zmíněných oborech, které se neustále zabývají vývojem a novými technologiemi. Proto každý ročník přinese řadu nových řešení/možností v oblasti stavebních postupů či materiálů. Výjimkou není ani představení vizí blízké budoucnosti, například jak funguje a jak se vyvine chytrá a bezpečná domácnost nebo co budou nabízet chytrá města. Zásadním elementem FOR ARCHu je také příležitost setkat se s odborníky a získat cenné rady. Každý obor má totiž své bezplatné poradenské centrum a nezapomínáme ani na nejmenší návštěvníky. Dětský koutek je k dispozici po celou dobu trvání veletrhu. Díky projektu Řemeslo dětem, který se koná vždy v sobotu, si mohou i děti vyzkoušet tradiční řemesla a vytvořit si s rodiči vlastní výrobky.

 

 

 

Tématem dneška je energetická náročnost, reagujete na toto téma na veletrhu?

Energetická náročnost je tématem již delší dobu, termín, kdy vejde v platnost, se rychle blíží. Proto spolupracujeme i se Státním fondem životního prostředí ČR, na jejichž stánku návštěvníci dostanou odpověď na všechny dotazy týkající se právě této problematiky. Toto téma chceme především řešit při souběhu veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM, které proběhnou ve dnech 7. – 9. února 2020, a ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí přiblížit dopady této evropské směrnice na běžné stavebníky.

for arch

 

A jaké jsou trendy v oblasti vytápění domů?

Základním trendem je úspora a automatizace. Zdravé a úsporné bydlení je dlouhodobý trend a zasahuje do všech oborů veletrhu. Podmínkou je ale vždy dobrá volba pro ideální vytápěcí systém. Dobrým signálem je fakt, že návštěvníci veletrhu stále častěji využívají možností konzultace a přípravy s projektantem, což pomáhá zvolit ideální variantu pro danou lokalitu a obytný prostor. V tomto odvětví se pohybuji řadu let a mám možnost hovořit s odborníky z různých oblastí vytápění, chlazení či větrání. Právě proto si myslím, že každý topný systém je třeba vybírat dle dispozic dané stavby či bytu. Ne ve všech podmínkách je ideálním řešením to nejúspornější. V současnosti existuje mnoho možností a není v silách běžného „smrtelníka“ udělat nejlepší rozhodnutí bez rady odborníka.

 

 

 

Zaujalo mě téma digitalizace ve stavebnictví, jak se promítá do vašeho veletrhu?

Veletrh je především platforma pro diskuzi o digitalizaci a také rekodifikaci stavebního práva mezi státní správou a odbornou veřejností. Naše konference TECHNOLOGICKÉ FÓRUM, která se koná první den veletrhu 17. září 2019, se tímto za účasti ministrů bude zabývat a předmětem diskuze bude určitě dopad na všechny dotčené státní instituce a výkonné orgány. Fórum je ideální příležitostí k získání aktuálních informací. Podrobnosti o programu jsou k dispozici na: www.forarch-forum.cz.

for arch

 

 

Součástí veletrhu je i bohatý doprovodný program, co byste čtenářům doporučil navštívit?

FOR ARCH je pětidenní akcí, v níž je doprovodný program koncipován tematicky. Každý ze dnů konání má své dané téma, které se vztahuje k jednotlivým oborům stavebnictví představovaným v halách výstaviště. Například úterý je věnováno z hlediska doprovodného programu zmiňovaného TECHNOLOGICKÉHO FÓRA digitalizaci a rekodifikaci stavebního práva. Středa bude v PVA EXPO PRAHA patřit bazénům, saunám, wellness a spa, čtvrtek bude dnem chytré a bezpečné domácnosti. Páteční program se zaměří na vytápění a sobota na stavbu a dřevostavby.

 

Rozhovor o veletrhu FOR ARCH
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím