test2

Rozhovor s Igorem Davidem nejen o architektuře

Dnes jsme si k rozhovoru přizvali architekta Ing. arch. Igora Davida z DavidArchitekti.cz.

David Architekti - zaměstnanci

 

Pane architekte, mohl byste se čtenářům představit? Jak dlouho jste v oboru? Inspiroval vás váš děda, významný hradecký Architekt, ve výběru povolání?

Od dětství máte stále kolem sebe nějaké plány, výkresy, obrázky, slyšíte mluvit o stavění domů, tak nějak se architektura ve mě probudila. Architektura, kreslení a výtvarná tvorba mi byly vždy blízké. Nicméně maturoval jsem na gymnáziu, nikoli na střední škole a o stavění jsem se začal zajímat teprve na vysoké škole, což už je více než 30 let.
   

             

Na co se zaměřujete? Jaký styl je vám nejbližší?

Zaměřujeme se zejména na vily, rodinné domy, byty, obytné budovy obecně, novostavby i rekonstrukce. Naším cílem je dům realizovat a nevytvořit pouze studii, případně projekt a stavbu nechat na někom jiném.

Ke každému novému projektu přistupujeme s čistým papírem bez jakýchkoli předsudků, nebo vlastních ambicí, které bychom chtěli prosadit. Je pro nás důležité, co k nám lidé přinášejí- co chtějí realizovat a kde chtějí svůj dům postavit. Každý dům, který vytváříme, vlastně neustále prožíváme a zažíváme. Jedna stránka návrhu je výtvarná - jak se bude dům tvářit navenek, jak se bude tvářit dovnitř, tato část návrhu jistě odráží náš rukopis. Nicméně klíčovou částí návrhu je to, jak dům padne lidem, kterým je určen. Jak se v něm budou cítit.

 

 

Jak jste se dostali k navrhování staveb v Anglii?

Ještě na vysoké škole jsem měl tehdy "odvážný" nápad získat nějaké zkušenosti v zahraničí a myslel jsem si, že umím slušně anglicky. Tak jsem se ještě v létě 1989 vypravil do Anglie a zkoušel jsem najít práci na letní prázdniny, což se ukázalo jako nemožný úkol. Nicméně jsem se po několika týdnech snažení shodou náhod objevil v recepci architektonické kanceláře Ferguson, Cale + Sayell, která se mě ujala, jinak se to říci nedá, a s Brianem Fergusonem jsme spolupracovali na společných projektech ve Velké Británii i u nás téměř 25 let.

 

rekonstrukce prvorepublikové vily pohled ze zahrady

 

Kdo je váš ideální klient?

Ideální klient je ten, který s námi chce realizovat svůj dům. Naším jediným cílem je vytvořit a postavit dům tak, aby opravdu jeho byl. Architekt si nemá stavět svůj vlastní pomník.  

 

 

Vzpomenete si na nejzajímavější klienty nebo zadání?

Každý klient je zajímavý, přináší něco nového a neopakovatelného. Jít k architektovi znamená pozvat svěřit mu své plány a přizvat ho do hry. Architektura není jednoduchá matematika a dům není prostý součet požadavků.

 

 

Na co jste nejvíce hrdý?

Pro nás je nejdůležitější dům postavit. Protože když dům máme postavit, musíme uvažovat trochu jinak. Mít neustálý kontakt se stavbou a tuto zkušenost zpětně promítat do našich návrhů. Když dům realizujeme, mnohem více uvažujeme o každém detailu domu a jak jej provézt a to od úplného začátku.

Architektonická tvorba ve skutečnosti začíná, až když se dům opravdu začne stavět. Do té doby to je jen příprava. V historii to tak vždy bylo, nikdy se od sebe neodděloval návrh a realizace domu. Rozumělo se samo sebou, že architekt dům postaví. Petr Parléř katedrálu Sv. Víta stavěl, ne pouze kreslil.

 

 

Jak obtížné je dotáhnout projekt od zadání a výkresu až po konečnou realizaci? Hází vám úřady klacky pod nohy?

Úřad je součástí celého procesu, stejně jako mnoho dalších věcí. Staví se více, přicházejí nové materiály, technologie, požadavky na úsporu energií. Tím je samozřejmě dům složitější a tím i projednání s úřady, ale to je náš problém, aby vše bylo v pořádku a klienty s tím nezatěžujeme.
    

 

Říká se, že se Češi v architektuře vyvíjí, jak byste popsal vývoj architektury od revoluce? Staví se konečně hodnotné stavby?

Jistěže se Česká architektura vyvíjí. Architekti se vyvíjejí, investoři se vyvíjejí. Nicméně velmi často dochází zejména u velkých staveb pouze k naplnění stavebního programu, tedy naplnění jednoduché matematiky a pro nás architektura není jednoduchá matematika. Např. Tančící dům není prostým výsledkem zadání postavit 2000m2 kancelářských ploch.

 

 

Jaké trendy pozorujete do budoucna?

Je to zejména větší zastoupení technologií v domě. Budoucí domy nevystačí jen s topením, rozvody vody a elektřiny. Častěji se bude uplatňovat rekuperace i jiné technologie zpětného získávání tepla. Vlastní zdroje energie, což jsou fotovoltaické, či fototermické panely. Bezpečnostní prvky jako kamery, elektronické zabezpečovací zařízení apod. Bude se tedy jednat o úspory energií a zvyšování spolehlivosti a bezúdržbovosti domů.

 

 

Naši čtenáři u nás nakupují koupelnové vybavení. Jak vnímáte koupelnu? Roste její význam v interiéru?

Za 30 let se z koupelny, která byla pouze účelovým místem, stal obytný prostor, kde si dopřáváme pohodlí. To umožňuje nekonečný výběr materiálů a také možnost koupelnu udělat o něco větší, aby se do ní opravdu vše vešlo. To se týká také počtu koupelen, když jsme před dvaceti lety ve velkém bytě navrhli dvě koupelny, byli jsme každému za blázna, dnes je to skoro norma. Koupelna dříve byla prostá potřeba, dnes to je pohodlí a komfort.

 

 

 

Jak byste si zařídit ideální koupelnu?

Ideální koupelna má samozřejmě vše, co má mít. Velké umyvadlo, případně dvě, vanu a opravdu velkou sprchu bez vaničky a vše z kvalitních materiálů, řekl bych s nadsázkou. Hlavně by doma neměla být jediná. Současný dům je o pohodlí. To jsou kvalitní materiály a výrobky, které vydrží a jen tak se neporouchají, a u každé ložnice je vlastní koupelna.

 

 

Na čem momentálně pracujete? Co byste si přál navrhnout?

Momentálně dokončujeme rekonstrukci domu v Pyšelích, bytu v Měcholupech, rozpracován máme projekt novostavby vily do Roztok a do Hloubětína, nástavbu činžovního domu v Kobylisích, novostavbu rezidenčního objektu ve Vysočanech. Ve stádiu příprav máme několik projektů do Velké Británie a další.

 

Rozhovor s Igorem Davidem nejen o architektuře
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím