test2

10 tipů, jak ušetřit za topení

V dnešní době už nemusíte v obytných prostorech stahovat teplotu na minimum, také oblékat se do hřejivých svršků. Jenom proto, abyste ušetřili v zimních měsících za vytápění. Máme pro vás pár triků, které zaručeně sníží spotřebu za energie, a přitom si budete moci užít příjemného tepla. Tyto fígle fungují spolehlivě, počítejte s minimálními náklady.

 

Těsnění je základ

Za prvé ucpěte všechny skulinky v místnosti, ze kterých odchází teplo ven. K tomuto účelu slouží nalepovací pěnové a gumové těsnění do oken a dveří. K dostání jsou i moderní těsnící lišty, tak i textilní ochrany proti průvanu v mnoha barevných provedeních. Je možné vyměnit u dveří nepraktický práh za vyšší model.

 

Vyhněte se překážkám

Před topnými tělesy nemějte umístěn žádný nábytek. Pokud jej náhodou máte postaven pod okny, kde je radiátor, raději jej přestěhujte. Aby teplo mohlo prostupovat rovnoměrně do místnosti.

 

Vyzkoušejte folii

Před radiátory instalujte speciální hliníkovou folii, která dokonale odráží teplo zpět do pokoje.

 

Nepřikrývejte topení

Na topné těleso neodkládejte vlhké kusy prádla a odstraňujte z něj pravidelně prachové části. Radiátory nezakývejte dlouhými záclony nebo závěsy.

 

Použijte izolaci

Některé potrubí vedoucí přes extrémně chladná místa můžete zaizolovat, zamezíte tak úniku tepla.

termostat

 

Efektivní větrání

Větrejte přes den krátce, ale pořádně. Bohatě vám na to stačí deset minut. Při delším větrání místnost zbytečně chladne a mohou v ní vznikat i plísně.

 

Rozličné teploty v místnostech

Při nízkých venkovních teplotách udržujte správnou teplotu v místnostech. Ta se má pohybovat někde mezi dvaceti až dvaceti dvěma stupni Celsia. V ložnici má být o něco nižší teplota, zato v koupelně si můžete dovolit přitopit. Pakliže nejste doma, optimální teplota by měla být kolem patnácti až sedmnácti stupňů.

 

Termostatické ventily

Nezapomeňte si obstarat komfortní ventily s termostatickými hlavicemi, díky nimž můžete kdykoliv zregulovat teplotu v jednotlivých částech obytného prostoru.

 

Vyměňte okna

Pokud disponujete finančními prostředky, investujete je do výměny kvalitních oken. Uspoříte tím přes dvacet procent energie. Zateplením snížíte náklady na výtápění až o padesát procent.

 

Neposlední řadě můžete vyměnit váš starý kotel za nové ekologické zařízení. Při výběru si můžete přečíst články Jak vybrat plynový kotel? nebo Na co si dát pozor při výběru kotle na tuhá paliva?.

10 tipů, jak ušetřit za topení
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím