test2

Na co si dát pozor při výběru kotle na tuhá paliva?

Pokud stojíte před koupí kotle na tuhá paliva je potřeba zvážit několik důležitých informací. V dnešním průvodci vám poradíme, jak správně vybrat nejlepší kotel na tuhá paliva, aby odpovídal vašim předtavám a požadavkům.

 

Výběr kotle na tuhá paliva v bodech:

 

Určení paliva

První otázka, na kterou se zaměřte, je jakým palivem budete topit? Zda budete převážně spalovat hnědé nebo černé uhlí, koks, dřevo nebo například peletky. Ne každý kotel na tuhá paliva je určen ke spalování Vámi preferovaného paliva. Proto pečlivě prostudujte, pro které druhy paliv je ten daný kotel určen.

 

Výpočet výkonu

Další podstatnou otázkou je určení potřebného výkonu kotle na tuhá paliva. Nikdy nekupujte kotel s výrazně vyšším výkonem, než potřebujete. Správné stanovení výkonu kotle na tuhá paliva má primární vliv na účinnost kotle. V případě předimenzování kotle na tuhá paliva, začne tento kotel dehtovat a tím se mimo jiné sníží jak účinnost tohoto kotle, tak i životnost kotle. Samozřejmě, že budete muset u zadehtovaného kotle a tím i spalinové cesty strávit daleko více času údržbou, než u kotle, jehož výkon odpovídá teplotní ztrátě natápěného objektu. Proto věnujte určení potřebného výkonu maximální pozornost. Vyplatí se toto konzultovat například s projektantem TZB, případně s odbornou topenářskou firmou přímo na místě instalace. Pokud nemáte tuto možnost konzultace s odborníkem v oboru, existuje jednoduchý přibližný výpočet:

Kubaturu natápěného objektu vynásobte koeficientem 40 - 50 a dostanete přibližně potřebný výkon plynového kotle. Čím je stavba lépe zateplená, tím je koeficient nižší. Zdůrazňuji však, že je to přibližný – informativní výpočet.

Přesnější výpočet najdete například na stránkách TZB-INFO.

 

A jak je to vlastně s účinností kotlů na tuhá paliva?

Účinnost kotlů na tuhá paliva se zpravidla pohybuje okolo 70%. Účinnosti garantované výrobcem dosáhneme spalováním doporučeného paliva, které výrobce uvádí v dokladech u kotle. Pokud budete používat alternativní palivo, bude účinnost kotle na tuhá paliva zpravidla nižší. Spalování doporučených paliv je potřeba dodržovat i z hlediska plnění záruky výrobcem.

 

Výška a průměr slalinové cesty

S výkonem kotle také úzce souvisí výška a průměr spalinové cesty v komíně. Zde je nutno kontaktovat regionální kominickou firmu za účelem prohlídky komínového tělesa a odsouhlasení, zda může být daný komín pro Váš kotel využit.

 

Volba výrobce

V neposlední řadě (kromě ceny) je dobré zaměřit se i na výrobce. Sbírejte reference od svých přátel nebo například na internetových fórech. Zaměřte se také na servisní pokrytí ve Vašem regionu. Je lepší, pokud má daný výrobce ve Vašem regionu několik servisních firem, protože v sezóně většinou nemají čas. Rovněž samotnou instalaci kotle svěřte odborné firmě s dobrými referencemi na svou práci, protože správná instalace kotle na tuhá paliva má velký vliv na jeho funkčnost a životnost.

A jak kotle na tuhá paliva dělíme?

Z hlediska konstrukce dělíme klasické kotle na tuhá paliva na litinové článkové a ocelové.

 

Litinové článkové kotle na tuhá paliva jsou sestaveny z určitého počtu výkonových článků, kterými je dán celkový výkon kotle.
Doporučeným palivempro tyto kotle jedřevo, černé uhlí, brikety, koks

Ocelové kotle na tuhá paliva jsou konstruovány jako ocelový svařenec, jež je odolnější vůči teplotním změnám než litina. Tyto kotle jsou také levnější než litinové.
Doporučeným palivem pro tyto kotle jehnědé uhlí, brikety, koks, černé uhlí, dřevo.

Samostatnou a čím dál oblíbenější kategorií jsou automatické kotle na tuhá paliva.

 

 

V čem spočívají jejich výhody oproti klasickým kotlům?

Vytápění těmito kotli jde z hlediska komfortu srovnávat například s kotli plynovými. Tyto kotle jsou z hlediska obsluhy oproti klasickým kotlům takřka samoobslužné, většina výrobců uvádí kontrolu jedenkrát denně až jednou za 3 dny v závislosti na nutnosti vysypání popela, případně doplnění zásobníku paliva.

Další výhodou jsou vyšší účinnosti automatických kotlů než u klasických kotlů na tuhá paliva.

Výrobci uvádí účinnosti mezi 80 – 92% v závislosti na typu kotle a druhu doporučeného spalovaného paliva a tím jsou tedy tyto automatické kotle zařazeny mezi ekologické zdroje vytápění .

V neposlední řadě mají tyto kotle i řídící jednotky, které umí komunikovat s prostorovým termostatem v domě a kotel se tedy tedy řídí přímým požadavkem domácnosti na dodávku tepla, na rozdíl od klasických kotlů na tuhá paliva, kde je regulace kotle výrazně omezena.

Nevýhodou automatických kotlů je samozřejmě vyšší pořizovací cena.

 

Prohlédnout kotle na tuhá paliva v akci >>

 

Na co si dát pozor při výběru kotle na tuhá paliva?
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím