test2

Je úspornější topení radiátorem, podlahou nebo přímotopem?

Stejnou nebo podobnou otázku musí řešit každý, kdo se rozhodne prožít studené měsíce v teple.

Každý z těchto zdrojů tepla má své pro a proti, liší se rychlostí, jakou dokážou vytopit danou místnost a samozřejmě pořizovací cenou a náklady na montáž.

 

Klasika - radiátory

Ocelovými radiátory vytápí své obydlí většina domácností. Uvnitř ocelové konstrukce cirkuluje vroucí voda, která zprostředkované ohřívá vzduch v místnosti. Od radiátorů se tedy šíří ohřátý vzduch proudění. Ohřátý vzduch stoupá vzhůru a u stropu se ochladí a klesne dolů. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem může být i 8 °C. K ohřevu vody se používá plynový, elektrický kotel či kotel na tuhá paliva. Je to jednoduchý a spolehlivý systém používaný v domech s nízkou úrovní izolace. Vytápění je pomalejší, na druhou stranu docela ekonomicky přijatelné.

 

ukázka radiátoru

 

Rychle rostoucí obliba podlahového topení

Oblíbenou alternativou je podlahové vytápění. Na trhu jsou k dostání podlahový systémy vytápění elektrické, teplovodní, konvektorové a teplovzdušné. Je to výborný tepelný zdroj do nízkoenergetických staveb. Výhodou podlahových konvektorů je výrazné úspora energie a tedy peněz, na druhé straně je pořízení a montáž není zrovna z nejlevnějších. V případě neodborné montáže či nekvalitních materiálů je náprav krapek komplikovanější. Pro podlahové systémy mluví i fakt, že generují sálavé teplo, které probíhá na celé ploše. Jinak řečeno je nám teplo od nohou, teplo je rovnoměrněji rozložené do prostoru a snižuje se cirkulace vzduchu v místnosti.

 

ukázka podlahového topení

 

Přímotopy nejen na chatu

Elektrické přímotopy nejsou vhodné pro dlouhodobé vytápění. Jsou přechodným případně doplňkovým zdrojem tepla. Elektrické přímotopy vyhřejí danou místnost nejrychleji ze všech zdrojů tepla. To je také jejich nejpodstatnější výhoda. Jejich provoz je ale docela drahý, proto by se neměly používat jako jediný zdroj tepla pro vyhřátí budov. Přímotopy mají význam jen při krátkodobém využití. Nezastupitelné místo mají v chatách, boudách apod.

 

Je úspornější topení radiátorem, podlahou nebo přímotopem?
Článek
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím