Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali o otevírací době naší kamenné prodejny v Rumburku během Velikonočních svátků. Podrobné informace najdete zde. |
Zima je období, kdy teploty klesají často pod bod mrazu a v domácnosti oceníme hřejivé teplo. Ne vždy ho máme v celém domě, protože některé místnosti jsou chladnější a centrální vytápění nestačí. Obdobný případ platí i pro rekreační objekty, kde nemáme vytápění a potřebujeme rychle vytopit objekt po příjezdu na chalupu. Právě tehdy bychom měli začít přemýšlet o přimotopech, u nichž existuje řada rad, které nám pomohou vybrat ten pravý. Jak tedy vybrat přímotop ?
Výběr přímotopu v bodech:
V dnešním světě je nabízeno velké množství elektrických přímotopů , pro přehled si uveďme ty nejčastější i s možností jejich využití:
Typ topidla | Výhody | Nevýhody |
Radiátory | Akumulační schopnost – hřejí i po vypnutí Tichý chod Nevíří prach Nevysouší vzduch Jednoduchá instalace a servis | Delší doba nahřívání Vyšší spotřeba elektřiny Vyšší hmotnost |
Konvektory | Nízká pořizovací cena Tichý chod bez ventilátoru Možnost montáže na podlahu i zeď Jednoduchá instalace a servis Malá hmotnost | Víření prachu Delší doba nahřívání Přepalování prachu, který proudí ve vzduchu Generuje teplo dříve u stropu než u země |
Teplovzdušná topidla | Nízká cena, hmotnost Vytváření teplo ihned Lepší cirkulace díky možnosti automatického otáčení | Žádná akumulační schopnost Víření prachu v ozduší |
Sálavé topné panely | Vytváří pocit intenzivního tepla Nízká spotřeba energie, vhodné pro dlouhodobé vytápění Nevýří prach | Vyšší pořizovací cena |
Infrazářiče | Vytváří pocit intenzivního tepla Rychlý ohřev Nevýří prach Nízká cena, váha Tichý chod Vhodné pro dlouhodobé vytápění | Vysoká spotřeba energie při vysokých provozních teplotách Rychle chladne |
Krby na elektřinu a biopaliva | Designový doplněk – lze zapnout plamen i bez ohřívání Možnost hlavního i doplňkového topení | Vyšší pořizovací cena Víření prachu (elektrické modely) |
V následujících ostavcích si jednotlivé typy lépe představíme:
Elektrické nebo olejové radiátory mohou vypadat podobně jako ty klasické panelákové (jsou žebrované), nebo mohou mít moderní deskovou konstrukci. Tyto radiátory jsou k dostání v nejrůznějších velikostech a jsou přenosné. Obvykle jsou opatřeny kolečky nebo úchyty pro snadnější manipulaci.
Nevíte si rady? Mrkněte na naše články Jak vybrat radiátor? a Jak vybrat koupelnový radiátor - plné tipů a rad.
Konvektor je vlastně elektrický přímotop. Nasává studený vzduch z místnosti, ohřívá ho a ohřátý vzduch pak vypouští do místnosti. Hodí se pro vytápění menších místností nebo jako doplňkový zdroj tepla k hlavnímu vytápění. Konvektor vyhřeje místnost poměrně rychle, ale pokud ho odpojíte od zdroje elektrické energie, hřát už dál nebude. Může být umístěn na zeď, nebo ho lze postavit na podlahu.
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš článek Jak vybrat podlahový radiátor?
Mezi dva hlavní druhy teplovzdušných topidel patří teplomety a teplovzdušné ventilátory.
Topné panely (infrapanely, sálavé panely) vydávají infračervené záření. To se na teplo přemění až ve chvíli, kdy přijde do kontaktu s nějakým povrchem (nábytek, člověk). Infrapanely jsou vhodné spíše jako doplňkový způsob vytápění. Spotřebují totiž hodně elektřiny. Na druhou stranu však dokáží zahřát místnost během chvíle. Využijete je tam, kde potřebujete zatopit jen na chvíli nebo v místnostech, kde topíte málokdy. Topné panely lze umístit na zeď, na strop nebo na podlahu.
Infrazářiče (neboli infračervené zářiče) fungují na principu infračerveného záření. Mají topnou trubici, která po zahřátí vyzařuje infračervené paprsky. Ty pak nezahřívají vzduch, ale předměty, stěny a lidská těla. Infrazářiče jsou úsporné, teplo z nich je podobné jako teplo ze slunečních paprsků. Nevíří vzduch a prach. Ihned poté, co je zapnete, ucítíte teplo.
Čtěte náš průvodce - Jak vybrat infrazářič do koupelny?
Plynová topidla vyžadují, aby byl v domě zaveden plyn (v garáži pak můžete použít i propan-butanovou lahev). Řešit musíte také odvod spalin, a to například pomocí otvoru ve zdi. Jinak jsou ale tato topidla vhodná i pro vytápění větších místností. Místnosti relativně rychle vytopí, nevíří prach a mají tichý chod. Mrkněte také na náš článek Vafky – vše, co jste potřebovali vědět
Krby vás nejen zahřejí, ale jsou také skvělým doplňkem každého interiéru. Fungovat mohou na elektřinu (tady však nepočítejte se skutečným ohněm) nebo na biolíh (spalují biolíh a produkují především vodní páru). Nebezpečných spalin se tedy rozhodně bát nemusíte. Problémem může být však jejich nižší výkon (krby jsou vhodné spíše jako doplňkové topení) a to, že s nimi většinou vytopíte jen jednu místnost. Jejich pořizovací cena nebývá vysoká a snadná je rovněž jejich údržba.
Přečtěte si naše tipy a rady
Vybíráte-li nový přímotop, položte si nejprve několik základních otázek: K jakému účelu má topidlo sloužit? Chcete vytápět celou místnost nebo se jen na chvíli zahřát například u pracovního stolu? Jaký zdroj energie byste nejraději používali? (Jaký zdroj energie lze v daném místě použít?)
Naftová topidla jsou ideální pro rychlé a efektivní vytápění velkých, dobře větraných prostor, jako jsou staveniště, sklady, dílny nebo garáže. Pracují na principu spalování nafty, což jim umožňuje generovat vysoký výkon během krátké doby.
Zcela zásadní pro výběr přímotopu je prostor, kde jej budeme využívat. Ne každý přímotop je vhodný do prašného prostřední nebo naopak do koupelny. Vedle tohoto je třeba zvážit, zda budeme přímotop využívat jako doplněk současného topného systému nebo jako jedinečný zdroj tepla v místnosti. Když si odpovíme na tyto otázky, tak můžeme přejít k samotnému výběru.
Tip : určení přímotopu se dozvíte v detailu popisu každého produktu.
Po výběru místnosti se je třeba zaměřit na samotný výkon přímotopu, který se obvykle pohybuje v rozmezí od 500 do 3000 W u elektrického systému. Logicky platí, že výkon je přímo úměrný velikosti místnosti, kterou chceme vytápět. Kalkulovat lze se zjednodušenou poučkou, která říká, že pro vytopení 1 m2 podlahové ploch budeme potřebovat asi 80 W. Vynásobíte-li tedy podlahovou plochu, získáte odhad výkonu přímotopu. Doporučujeme počítat s rezervou, jelikož záleží samozřejmě i na stavu objektu a zateplení.
Jednoduchý přehled plochy místnosti a výkonu
Malé místnosti do 10 m²:
Ideální výkon: 1000 W.
Vhodné přípomoty: Malé konvektory nebo infrazářiče, které rychle a efektivně zahřejí menší prostor.
Střední místnosti 10–20 m²:
Ideální výkon: 1500–2000 W.
Vhodné přípomoty: Elektrické olejové radiátory nebo konvektory s ventilátorem pro rovnoměrné šíření tepla.
Velké místnosti 20–30 m²:
Ideální výkon: 2500 W a více.
Vhodné přípomoty: Výkonné konvektory s možností nastavení různých úrovní výkonu nebo infrazářiče s dlouhým dosahem tepla.
Spotřeba elektrického přímotopu je uváděna jako příkon. Příkon stanovuje, kolik elektrické energie zařízení spotřebuje za určitou časovou jednotku. Pokud je příkon uveden pouze ve watech, jedná se o hodnotu, kterou přímotop spotřebuje za hodinu.
Elektrické přímotopy mají obvykle příkon mezi mezi 500 a 3000 W. Na vytopení metru krychlového je obvykle třeba 30-50 W. Ale záleží samozřejmě i na tom, jak dobře je místnost izolovaná.
Přímotopy jsou často přenosné. Ty menší prostě uchopíte a přenesete je na místo určení. Elektrické radiátory bývají vybaveny kolečky nebo je lze přidělat na zeď.
Při výběru se zaměřte i na bezpečnost přímotopu. Základem by měl být termostat, který umožní regulaci teploty. V rekreačních objektech se hodí ochrana proti mrazu, která zaručí, že vám vaše chata v zimě nezamrzne a místnosti se budou průběžně při poklesu teploty temperovat. Vhodná je integrace pojistky proti přehřátí, která dokáže přístroj vypnout při překročení určité teploty. Pokud si připlatíte, můžete mít i třeba časovač, který umožní nastavení vytápění v určitý den i hodinu či dálkové ovládání pro nastavování teploty přes ovládač či dokonce mobilní telefon.
Nejširší výběr je určitě u elektrických přímotopů , kde se cenové rozpětí pohybuje od těch nejlevnějších, které se dají koupit i za několik stovek, až po ty nejdražší, jejichž cena stoupá k desítkám tisíc korun. Vždy tedy záleží na tom, kolik chceme do přímotopu investovat.
Do ceny pořízení doporučujeme také započítat i náklady na samotné vytápění. Pamatujte, že dražší přístroje bývají obvykle úspornější a investice do pořízení se vám tak může velice rychle vrátit.
Moderní přímotopy nabízejí různé stupně energetické účinnosti. Vyšší energetická třída znamená nižší spotřebu energie a tedy i úspory za elektřinu.
Energetická třída A+ – Vysoká účinnost, nižší provozní náklady.
Příklad: Přímotopy s termostatem a funkcí ECO, které udržují stabilní teplotu bez zbytečného plýtvání energií.
Energetická třída B – Střední účinnost, vhodné pro krátkodobé vytápění.
Příklad: Základní modely konvektorů bez pokročilých funkcí.
Výhodou elektrických přímotopů může být bezprašnost, kterou garantují téměř všichni výrobci. Ty jsou následně vhodné pro alergiky. Navíc většina z nich splňuje i další požadavky jako rychlé ohřátí místnosti na požadovanou teplotu atp. Věcná může být i rada, že nejefektivnějšími přímotopy v poměru cena a výkon jsou ty, které plníme olejem, který teplo zadržuje velmi dlouho. Právě energetická účinnost je při nákupu těchto zařízení nejzásadnější.
Vybrat ten správný přímotop není snadné, přesto základní rady již máte, proto se nemusíte obávat a můžete jít nakoupit teplo do svých domovů.
Vybíráme pro vás nejoblíbenější přímotopy
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
Konvektory jsou určeny k vytápění obytných místností, chodeb, bezprašných provozů, veřejných prostor...
aneb vy se ptáte a my odpovídáme.
Jaký je rozdíl mezi k onvektorem a p římotopem?
Přímotopem je obvykle myšlen přímotopný konvektor, který nasává studený vzduch, ohřívá ho a poté ho vypouští zpět do místnosti. Vzduch je ohříván velmi rychle. Problémem je ale to, že teplý vzduch stoupá ke stropu.
Přímotopy však mohou být i zdrojem sálavého tepla. V tomto případě je teplo pohlcováno konstrukcemi nebo třeba sálavými panely. Od těch je poté ohříván vzduch v místnosti.
Kolik sežere přímotop?
Provoz elektrického přímotopného konvektoru je poměrně náročný. Pokud vás zajímá, kolik elektrické energie spotřebuje váš přímotop za hodinu, podívejte se, jaký má váš přímotop příkon.
Příklad: Pokud si pořídíte přímotop s příkonem 1000 W (= 1 kW) a za elektřinu platíte 6 Kč/kWh, bude vás hodina topení stát 6 korun.
Jak silný přímotop do místnosti?
Přímotop kupujte podle toho, jak velkou místnost chcete vytápět (na 1 m² prostoru, budete potřebovat příkon zhruba 80 W).
Jak správně topit p římotopem?
Elektrický přímotop zapínejte jen výjimečně, a to například tehdy, když přijdete zvenku a potřebujete se akutně a rychle zahřát. Přímotop zkrátka používejte pouze jako doplňkový zdroj tepla. Používání přímotopu je vhodné i v případě, kdy žijete v domácnosti s dalšími lidmi, kteří mají výrazně jiné teplotní preference.
Jak silný přímotop?
Do větších místností si pořiďte přímotop s větším příkonem, do menších místností vám bude stačit přímotop s příkonem menším. Pokud chcete vytápět například místnost o rozloze 20 m², pořiďte si přímotop s výkonem minimálně 1 600 Wattů.
Kam umístit přímotop?
Přímotop můžete postavit na podlahu (existují i přímotopy s kolečky pro snadnější přesouvání), některé modely lze umístit na zeď. Před přímotopem by neměla být žádná překážka (skříň, závěs…).
Jak funguje přímotop?
Přímotop nasává studený vzduch z místnosti, ohřívá ho průchodem přes topné těleso a poté ho vypouští zpět do místnosti. Teplý vzduch poté stoupá vzhůru.
Jak ušetřit s přímotopy?
Přímotop zapínejte jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Pořídit si můžete i přímotop s termostatem. Ten zajistí stálou teplotu v místnosti (vypne se a zapne sám podle potřeby). . Izolujte místnost, aby teplo neunikalo, a využívejte časovače k optimalizaci doby vytápění. Omezte vytápění na místnosti, které skutečně využíváte, a nastavte přímotop na nižší teplotu, která pro vás bude stále komfrotní. Větrejte krátce a intenzivně. Udržujte přímotop čistý a bez překážek, které by omezovaly prostup tepla.
Co je přímotop?
Přímotop je každé topidlo, které vyrábí teplo přímo v místě jeho potřeby. Elektrická energie je přeměňována na teplo, prakticky nedochází ke ztrátám. Přímotop obvykle slouží jako doplňkový zdroj vytápění. V případě potřeby (například než se rozhoří krb apod.) umožňuje rychle vytopit místnost. Na rozdíl od hlavního zdroje vytápění jede na maximální výkon a snaží se co nejrychleji ohřát vzduch v místnosti. Místnost vytopí v relativně krátké době. Přímotop má své využití i v hůře izolovaném domě (můžete s ním například přitápět ve vrchním patře). Použít ho může i v místnostech, kde jinak netopíte (například v pokojích
Společnost Horák - CZ, s.r.o. využívá cookies pro bezpečné a spolehlivé poskytování svých internetových stránek, ověření výkonnosti a Vašich zkušeností jako uživatele a pro další zlepšování zásadního obsahu a personalizované reklamy jak na našich internetových stránkách, tak také na stránkách třetích poskytovatelů. Kliknutím na „Přijmout vše“ souhlasíte s používáním cookies a jiných technologií ke zpracování Vašich osobních údajů, včetně jejich předávání našim marketingovým partnerům (třetí osoby). Naši partneři využívají cookies a jiné technologie rovněž k personalizaci, měření a analýze reklamy. Pokud neudělíte svůj souhlas, omezíme se pouze na zásadní cookies a technologie. Přečtěte si více v našich Zásadách používání souborů cookies.