Jak vybrat přímotop? Zaručené tipy

Zima je období, kdy teploty klesají často pod bod mrazu a v domácnosti oceníme hřejivé teplo. Ne vždy ho máme v celém domě, protože některé místnosti jsou chladnější a centrální vytápění nestačí. Obdobný případ platí i pro rekreační objekty, kde nemáme vytápění a potřebujeme rychle vytopit objekt po příjezdu na chalupu. Právě tehdy bychom měli začít přemýšlet o přimotopech, u nichž existuje řada rad, které nám pomohou vybrat ten pravý. Jak tedy vybrat přímotop?

 

 

Typy přímotopů

V dnešním světě je nabízeno velké množství elektrických přímotopů, pro přehled si uveďme ty nejčastější i s možností jejich využití:

  • Elektrický radiátor - vhodný do všech typů místností, nutný přívod elektřiny
  • Konvektor - doplněk k vytápění k hlavnímu topení
  • Topné panely - lokální využití, dle typu panelu i v místnostech
  • Infrazářiče - pouze lokální využití, zejména v koupelnách
  • Krby - spíše doplněk, u výkonnějších modelů i celé místnosti
  • Elektrické přípotopy- vhodné pro všechny místnosti, včetně rekreační objektů, nevyžaduje přívod plynu, nízká pořizovací cena
  • Plynová topidla a karmy - pro všechny typy místností, tichý chod, rychláý ohřev, vyšší pořizovací cena

 https://www.akoupelnyatopeni.cz/images/fotogalerie/121540_798290_v.jpg

 

 

Umístění přímotopu

Zcela zásadní pro výběr přímotopu je prostor, kde jej budeme využívat. Ne každý přímotop je vhodný do prašného prostřední nebo naopak do koupelny. Vedle tohoto je třeba zvážit, zda budeme přímotop využívat jako doplněk současného topného systému nebo jako jedinečný zdroj tepla v místnosti. Když si odpovíme na tyto otázky, tak můžeme přejít k samotnému výběru.

Tip: určení přímotopu se dozvíte v detailu popisu každého produktu.

 

 

Výkon a velikost místnosti

Po výběru místnosti se je třeba zaměřit na samotný výkon přímotopu, který se obvykle pohybuje v rozmezí od 500 do 3000 W u elektrického systému. Logicky platí, že výkon je přímo úměrný velikosti místnosti, kterou chceme vytápět. Kalkulovat lze se zjednodušenou poučkou, která říká, že pro vytopení 1 m2 podlahové ploch budeme potřebovat asi 80 W. Vynásobíte-li tedy podlahovou plochu, získáte odhad výkonu přímotopu. Doporučujeme počítat s rezervou, jelikož záleží samozřejmě i na stavu objektu a zateplení.

 

 

Bezpečnost hraje prim

Při výběru se zaměřte i na bezpečnost přímotopu. Základem by měl být termostat, který umožní regulaci teploty. V rekreačních objektech se hodí ochrana proti mrazu, která zaručí, že vám vaše chata v zimě nezamrzne a místnosti se budou průběžně při poklesu teploty temperovat. Vhodná je integrace pojistky proti přehřátí, která dokáže přístroj vypnout při překročení určité teploty. Pokud si připlatíte, můžete mít i třeba časovač, který umožní nastavení vytápění v určitý den i hodinu či dálkové ovládání pro nastavování teploty přes ovládač či dokonce mobilní telefon.

https://www.akoupelnyatopeni.cz/images/sklady/stiebel-cns-300.jpg


 

Cena přímotopu

Nejširší výběr je určitě u elektrických přímotopů, kde se cenové rozpětí pohybuje od těch nejlevnějších, které se dají koupit i za několik stovek, až po ty nejdražší, jejichž cena stoupá k desítkám tisíc korun. Vždy tedy záleží na tom, kolik chceme do přímotopu investovat.

Do ceny pořízení doporučujeme také započítat i náklady na samotné vytápění. Pamatujte, že dražší přístroje bývají obvykle úspornější a investice do pořízení se vám tak může velice rychle vrátit.

 

 

Další užitečné výhody k zamyšlení

Výhodou elektrických přímotopů může být bezprašnost, kterou garantují téměř všichni výrobci. Ty jsou následně vhodné pro alergiky. Navíc většina z nich splňuje i další požadavky jako rychlé ohřátí místnosti na požadovanou teplotu atp. Věcná může být i rada, že nejefektivnějšími přímotopy v poměru cena a výkon jsou ty, které plníme olejem, který teplo zadržuje velmi dlouho. Právě energetická účinnost je při nákupu těchto zařízení nejzásadnější. 

Vybrat ten správný přímotop není snadné, přesto základní rady již máte, proto se nemusíte obávat a můžete jít nakoupit teplo do svých domovů.

Provozovatel